EGZEMA CZY SKÓRA SUCHA?

EGZEMA CZY SKÓRA SUCHA?

Czy to już jest chore czy po prostu suche? Jeśli skóra swędzi i łuszczy się, wiele osób uważa, że ​​jest to egzema.

Jednak do tej patologicznej zmiany skóry należy dodać jeszcze jeden kluczowy punkt. W wielu przypadkach jedno i drugie można leczyć podobnie.

1. CO TO JEST EGZEMA?
Egzema to zapalenie skóry. Chociaż wiele zmian wypryskowych wygląda źle, na szczęście nie są one zaraźliwe. Wyprysk często występuje na suchej skórze i jest czynnikiem ryzyka, szczególnie w przypadku wyprysku kontaktowego. Egzema może pojawić się ostro i po krótkim czasie zniknąć,

Ale może też mieć charakter chroniczny, zmieniać się i rozprzestrzeniać. Egzema jest często określana również jako zapalenie skóry. Jest to trochę nieprecyzyjne, ponieważ zapalenie skóry to ogólny termin, który oprócz egzemy obejmuje inne choroby skóry.

2. JAK WYGLĄDA EGZEMA?
W ostrej fazie egzemy skóra staje się czerwona i mogą tworzyć się guzki, pęcherze lub strupy. Egzema często powoduje powstawanie płaczu lub obrzęków, co oznacza, że ​​skóra jest opuchnięta na skutek zatrzymywania wody. Skóra swędzi lub piecze.
W fazie przewlekłej skóra jest sucha, łuszcząca się lub stwardniała, często pogrubiona lub tekstura skóry staje się szorstka, mogą pojawiać się modzele i skóra może wyglądać na skórzastą.

3. SKĄD POCHODZI EGZEMA?
Egzema może mieć różne przyczyny. Jeśli przyczyna egzemy leży w samym organizmie, nazywa się ją egzemą endogenną. Neurodermatitis – wyprysk atopowy – jest najczęstszym wypryskiem endogennym. Przewlekłe choroby, takie jak niedoczynność tarczycy czy cukrzyca, mogą również sprzyjać egzemie – podobnie jak stres.

Jeżeli przyczyną zapalenia skóry są czynniki zewnętrzne, mamy do czynienia z wypryskiem egzogennym. Wpływy zewnętrzne obejmują: B. Alergie (alergiczny wyprysk kontaktowy) lub substancje chemiczne (toksyczny wyprysk kontaktowy). Wyprysk może również wywołać ciepło, zimno lub promieniowanie UV-B.

Wyprysk kontaktowy może być wywołany przez wszelkiego rodzaju substancje i przedmioty: może to być praktycznie wszystko, od butów, przez kolczyki czy zegarki na rękę (np. nikiel), po detergenty, kosmetyki czy środki dezynfekcyjne.

Częstym czynnikiem wyzwalającym egzemę jest sucha skóra. Bariera skóry jest już uszkodzona, alergeny i bakterie mogą łatwiej przenikać i powodować reakcje alergiczne i stany zapalne. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja suchej skóry, aby zmniejszyć ryzyko przekształcenia się w egzemę.

4. JAK LECZYĆ EGZEMĘ?
To zależy od tego, czy wyprysk jest mokry czy suchy. W przypadku wyprysku płaczącego wymagane są kremy o dużej zawartości wody, w przypadku wyprysku suchego i łuszczącego się skóra potrzebuje produktu tłustego. Najlepiej zasięgnąć porady w swojej aptece – lista kontrolna znajdująca się w pudełku pomoże Ci przygotować się na pytania farmaceuty. Jeśli wyprysk ma silny stan zapalny, bardzo swędzi lub rozprzestrzenił się na dużą powierzchnię, zdecydowanie powinieneś udać się do dermatologa.

5. KTÓRY KREM POMAGA NA EGZEMĘ?
Zasadniczo ważne jest, aby odpowiednio dbać o suchą skórę, aby egzema nie rozwijała się tak łatwo. Produkty do higieny osobistej zawierające mocznik sprawiają, że skóra lepiej wchłania wilgoć. Oprócz mocznika seria EUBOS UREA zawiera naturalne czynniki nawilżające, takie jak gliceryna i kwas L+-mlekowy, a alantoina hamuje ewentualne stany zapalne.

Jeśli utworzyły się już łuszczące się miejsca z uczuciem napięcia lub swędzenia i podrażnieniem skóry, a nawet egzema ze stanem zapalnym skóry, potrzebujesz dostosowanej pielęgnacji, która łagodzi skórę i działa przeciwzapalnie. Substancja czynna mocznik może się palić, szczególnie na terenach otwartych – dlatego polecamy produkty z serii EUBOS OMEGA 12 RESCUE.

W serii EUBOS OMEGA 12 RESCUE potężne trio kwasów tłuszczowych omega-3, 6 i 9 działa w wysoce skoncentrowanej formie (12%) wraz z systemami składników aktywnych. Produkty do pielęgnacji twarzy i ciała dostępne są w formie emulsji typu olej w wodzie (KREM DO TWARZY i HYDRO ACTIV LOTION) oraz jako bogate emulsje typu woda w oleju do skóry szczególnie suchej (INTENSIVE CREAM i LIPO ACTIV LOTION).

EUBOS OMEGA 12 RATUNEK
I. Kwasy tłuszczowe omega-3 z tłoczonego na zimno oleju lnianego i żmijowca łagodzą skórę i działają przeciwzapalnie.

II. Kwasy tłuszczowe omega-6 z nasion wiesiołka i oleju szafranowego wzmacniają barierę ochronną skóry.

III. Omega-9 z oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia odżywia i utrzymuje skórę elastyczną.

IV. Mieszanka olejków Defensil® z winorośli balonowej, żmijowca i słonecznika szybko łagodzi skórę, wzmacnia barierę skórną oraz zmniejsza podrażnienia i zaczerwienienia.

Powrót do blogu